Halı Püskülü Yapımı ve Tamiri Halıların kenarlarında olan halı püskülleri halıya zerafet ve şıklık katan detaylardır. Ancak günlük kullanımda bu püsküllerin hasara uğraması hatta sökülmesi söz konusu olmaktadır. Pürüpak Halı Temizleme olarak biz de halı püskülü yapımı ve tamiri hizmeti veriyoruz. Bize ulaşmak için 02322761020 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Halı Püskülü

Halılar, evlerimizin en göz önünde duran dekorasyon ürünlerinden bir tanesidir. Her gün üzerinde dolaşılan, oturulan, yatılan, çocukların oyunlar oynadığı bir ürün olan halıların göz önünde olmaması imkansız. Durum böyle olunca şıklık ve dekorasyona uyum, alınacak halıda aranan en önemli özellikler haline geliyor. Halıların kenarlarında olan püskül de bu şıklık arayışına getirilmiş en güzel çözümlerden bir tanesidir.

Çoğu zaman püsküllü bir halı arayan ya da var olan halılarına püskül eklettirmek isteyen kişilerin sayısı azımsanmayacak boyuttadır. Halıyı daha zarif bir görüntü sağlayan bu püsküllerin yapımı ve tamiri de özen istemektedir.

Halı Püskülü Yapımı

Püskül yapımında öncelikle halının iyi temizlenmesi gereklidir. Ardından halının iplerine uygun ip bulunmalıdır. Bulunan ip uygun dikiş aletiyle (ip, pense vb) halının uçlarından halıya dikiliyor. Dikim işlemi bittikten sonra uygun tezgahlarda uygun tığlarla püsküllerin halıya dokunma işlemi yapılıyor. Dokunan püsküllerin boy uzunluğu istenilen ölçülerde ayarlanıp kesiliyor. Ve işlem tamamlanmış oluyor. Böylelikle halınıza daha yeni bir görüntü kazandırarak yeni bir halı almanıza gerek kalmaz, az bir ücretle yepyeni bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Halı Püskül Tamiri

Eksilen ya da yıpranan püskül tamiri de tıpkı yapımında olduğu gibi dikkat ve yetenek gerektirir. Gelelim tamir işleminin nasıl olduğuna. İlk önce tamir yapılacak halı temizlenmelidir. Yıpranan püsküller halıdan çıkartılır .Tıpkı püskül yapımında olduğu gibi halınıza ve halılarınızın püsküllerine uygun renk ve dokuda ipler temin edilir. Temin edilen ipler iğne, pense vb aletlerle halıdaki boşluklara dikilir. Dikim işleminden sonra da püskül dokumaya uygun zeminde tığ yardımıyla bu iplerin halıya dokunma işlemi yapılır. Halının orijinal püskül boyuna göre ayarlanır ve yapılan püsküller kesilir. Ve sonuçta da halınız tıpkı ilk günkü haline gelmiş olur.